O zázvoru se můžete dočíst mnoho zajímavých informací, ale některé přece jen nejsou tak dostupné lidem, kteří upřednostňují běžné sdělovací prostředky. Co o zázvoru možná nevíte:
7ázračná kyselina solná
Již staří Egypťané si byli dobře vědomi, že dlouhověkost ovlivňuje především dostatek vydatného spánku, regenerace, redukce stresu a dobré zažívání. Právě zmiňované schopnosti efektivně trávit potravu věnovali nejvíce pozornosti. Nepsané pravidlo znělo: „Budeš tak dlouho žít, dokud bude tvůj žaludek schopen produkovat dostatečné množství kyseliny solné“.
Tato chemická látka v relativně vysoké koncentraci (např. žaludeční kyselina koček a psů dokáže bez problémů rozleptat i koberec) likviduje choroboplodné organismy a zároveň spouští řadu metabolických procesů štěpení potravy na jednotlivé složky. Oponenti mohou tvrdit, že žaludeční vředy způsobuje nadbytek této kyseliny, ale příčiny vředové choroby tkví především v neschopnosti sliznice produkovat ochranný hlen a to souvisí s odstraněním příčiny, tedy stresu a nedostatku živin, tedy v samotné životosprávě.
Zázvor je jedním z přírodních prostředků, které podporují tvorbu HCl v žaludku, tím pádem usnadňuje trávicí proces a zároveň prokrvuje sliznici, která lépe vylučuje ochranný hlen. Je však třeba dodržet dávkování, zázvor je přece jen koření, nikoli potravina. Z hlediska Tradiční čínské medicíny velmi silně prohřívá tkáně a musí se s ním tedy zacházet velmi opatrně.
Kurkuma
Toto tradiční asijské koření možná dobře znáte, má specifickou vůni a chuť, bývá součástí kari koření a nezaměnitelná je také jeho žluto oranžová barva. Kurkuma je odrůdou zázvoru a má tudíž podobné vlastnosti. Hodí se do polévek, omáček, masitých i bezmasých jídel a její přednosti oceníte především při pravidelné konzumaci. Její obliba roste v posledních letech exponenciální řadou, lidé se zkrátka stále více obracejí k přirozeným a přírodním léčebným metodám a stravovacím zvyklostem.