Největší objem prodaných laserových tiskáren představují modely s černobílým tiskem. Vystačí s nimi totiž většina kanceláří, dílenských provozů, ale překvapivě i domácností, kde se většinou tisknou pouhé faktury, doklady a podobné dokumenty. Pochopitelně lze využít i barevných tonerů, potažmo tiskáren, s nimi se však pojí vyšší pořizovací náklady, což je prakticky jediná nevýhoda tohoto typu tiskového zařízení. Jaké jsou tedy jejich přednosti a proč sáhnout po laseru namísto inkoustu?
Rozmazání – výsledný výtisk se nerozmazává, což je u inkoustů běžný jev. Stejně tak voda a vlhkost dokáže poškodit inkoustový výtisk, dokonce někdy i pod laminovanou vrstvou. U laserů tento jev prakticky nehrozí.
Blednutí barev – inkoustové barvy časem blednou a neodolají ultrafialovému záření. Tonerové náplně jsou mnohem odolnější vůči tomuto procesu.
Zasychání náplní – poměrně zrádným a běžným jevem je zaschnutí inkoustové náplně, pokud ji nějaký čas nevyužíváme. Proto se také doporučuje na inkoustu občas vytisknout alespoň jednu stránku. Tonery do tiskáren jsou však v samotném principu odlišné, je to velmi jemný sypký prášek, který lze mít v provozu i desítky měsíců, aniž by zaschl nebo se jinak znehodnotil.
Přesný tisk linií versus fotografie – inkoustová náplň je ideálním médiem k vytvoření špičkového výtisku fotografické předlohy. Proto se také tento typ zařízení k tomuto účelu používá nejčastěji. Více než polovina běžných uživatelů výpočetní techniky, která vytváří a zpracovává digitální fotografie, je také prezentuje formou hmatatelnou, na fotografickém papíru ve fotoalbu. Tiskárenský inkoust vytváří velmi jemné přechody mezi barevnými odstíny, zvláště u kvalitních značkových produktů od společností Canon, HP a Epson. Srovnatelné kvality však nelze docílit laserovou technologií, ta je naopak ideální pro jemné linie drobného písma, tenké čáry, grafy apod.