Chystáte-li se s autem na nákup do supermarketu, který je od vašeho bydliště vzdálen pouhých pět kilometrů, jistě není nutné věnovat před jízdou tolik času náročné přípravě, jako před cestou na dovolenou mimo hranice naší země. Tehdy se nesmí opomíjet a zanedbávat kontrola stavu podvozku a karosérie, technických kapalin, rezervy a povinné výbavy, světlometů, autobaterie a pneumatik, a pokud míříte k moři s karavanem, musíte před jízdou prověřit i technický stav přívěsu a tažného zařízení.
Kontrola před jízdou musí být důkladná
Hmotnost přívěsu – první, co vás musí zajímat, je hmotnost taženého nákladu, nejde ani tak o to, že můžete platit pokutu, ale především o zdraví vaše, vašich spolujezdců a ostatních účastníků silničního provozu. Nehoda s taženým karavanem nadměrné hmotnosti může skončit tragicky.
Kontrola funkce tažného zařízení – pokud jsou tažná zařízení montovaná šroubovými spoji, dotáhněte je a ujistěte se, že je v pořádku i kabeláž elektroinstalace.
Dálniční známky a poplatky – cestování po dálnicích vyžaduje i v zahraničí platbu mýtného prostřednictvím dálničních známek, musíte mít také jasno, do jaké spadáte hmotnostní kategorie se zapojeným karavanem. Pro jízdu s připojeným přívěsem také platí rychlostní omezení, která ve svém vlastním zájmu dodržujte.
Kontrola příslušenství obytného přívěsu – kromě tlaku v pneumatikách a hloubky vzorku musíte překontrolovat připojení karavanu ke „kouli a k elektrické přípojce včetně funkčnosti světel, dále je nutné uzavření ventilu plynové bomby, vyčištění chemického WC, zajištění sklopné markýzy, uklizení zajišťovacích klínů a zatažení přídavného kolečka. Vhodné je zajistit včas doplnění pitné vody do plastových barelů.
Těžiště – pamatujte před jízdou i na ukotvení a správné vyvážení předmětů uvnitř karavanu, měly by být co nejblíže podlahy a v přední části soupravy. Pokud je těžiště příliš vysoko a vzadu, způsobuje to značné problémy při řízení.