Kdo má svůj domek, tak to zná moc dobře. Rok co rok je třeba se připravit na zimu a svoje sklepy nebo prostory vybavit dostatečně dlouhými a naštípanými polínky. Bez nich bychom si nezatopili ani v krbu, ale ani v kotli nebo kamnech na tuhá paliva. Pokud máme jiný systém vytápění, tak nás asi tento způsob přípravy moc zajímat nebude. Nebudeme si nic nalhávat, že zkrátka se bez pořádné techniky neobejdeme, pokud chceme mít brzo hotovo. Nikdo nechce trávit věčnost s řezáním dřeva. Ačkoliv existují i takoví nadšenci, kteří to dělají s láskou a jak sami praví, že to pro ně určitý druh relaxování. Přesto vhodná volba nářadí je vždy na místě.
Základ bude pila a sekera
Dřevo na topení se musí především nařezat a naštípat, než budeme pokračovat dál v uskladnění. Pokud toho není potřeba mnoho, tak bude stačit oblouková ruční pilka a menší sekera. Pokud ořezáváme větve a menší štěpky, tak se nám bude hodit i štěpkovač. Ten dokonce využijeme i během roku na likvidaci náletů nebo dřevěného odpadu. Ovšem když budeme topit pravidelně den co den, tak logicky musíme mít daleko větší zásobu na zimu. Tady bychom se zbytečně nadřeli a o aktivním odpočinku by asi zrovna žádná řeč nebyla. Zde se vyplatí zakoupit kvalitní řetězovou pilu. V dnešní době se dá pořídit benzínová, elektrická, ale dokonce i akumulátorová, která začíná mít čím dál tím větší oblibu.
Máme polena, tím to ale nekončí
Když se nám podařilo pořezat dlouhé dřevo na kulatá polena, tak akorát svojí délkou vhodná do kamen nebo krbu, tak je třeba z nich nadělat neboli naštípat menší tvary, které se nechají vyschnout a budou ideální na zátop. Můžeme použít již zmíněnou sekeru nebo co je možná méně namáhavé a praktické, bude kvalitní štípačka. Poleno se vloží na určené místo a pojezdem se samo rozštípne. My děláme pouhý dohled a určujeme sílu polínek. Ty pak následně vyskládáme do homolí nebo sklepů a můžeme se pustit do úklidu. Piliny nevyhazujeme, budou se ještě hodit třeba jako podestýlka ke zvířátkům nebo na zpracování lisovaných briket.