Zvýšená únava, návaly horkosti, noční pocení, ale především velmi nepříjemné změny nálad a deprese, podrážděnost na každý sebemenší podnět – to vše jsou příznaky menopauzy, které ženské pokolení provází. Jak si pomoci přirozeným způsobem?
Dostatek vápníku, hořčíku a vitamínu D a K2
Hormonální změny vedou častokrát k nedostatečnému zavápnění kostí. Vápník se v těle totiž musí dostat na místa, kde je žádoucí, dostatečná konzumace mléčných výrobků sama o sobě nestačí. Aby se vápník neusazoval v cévách a doputoval na správné místo, je třeba dostatek vitamínu D a vitamínu K2.
Tělesná hmotnost
Není žádným tajemstvím, že v menopauze ženy přibývají na váze. Způsobují to jednak hormonální změny, ale i samotné stárnutí, dědičné faktory a vliv životosprávy a životního stylu. V období menopauzy je nanejvýš žádoucí pokusit se redukovat svou hmotnost, tuková vrstva na břiše přispívá ke vzniku diabetu a onemocnění srdce a cév. Příznaky hormonálních změn v přechodu výrazně mizí vždy, jestliže se ženy pokusí snížit hmotnost alespoň o 10 procent (v případě nadváhy).
Strava
Ta je klíčová pro všechny choroby a pochopitelně i pro ženský přechod. Čerstvá zelenina a ovoce, dostatek vlákniny, omezení živočišných tuků, červeného masa, přechod na výživu s dostatkem celozrnných obilovin a luštěnin, rutinu a zdravých tuků, zejména omega-3, doslova dělá divy.
Problematické pochutiny
Problematické jsou zejména pochutiny, nelze je ani v pravém slova smyslu nazvat potravinami. Je to především alkohol, sladkosti, uzeniny, pekařské výrobky z bílé mouky, rafinovaný cukr a ostrá kořeněná jídla. Nejnebezpečnější z nich jsou toxiny, které tělo musí metabolizovat z kofeinu a z alkoholu a v důsledku překyselení ze sladkostí a tučných masitých jídel.
Dostatek pohybu
Nedostatek pohybu je dnes nejčastější příčinou degenerativních onemocnění. Pravidelné cvičení , změna stravy a životního stylu může dokonce příznaky menopauzy úplně odstranit. Nezapomeňte také úměrně tomu dodržovat pravidelný pitný režim.
Stres
Stres spouští nežádoucí reakce v těle a zhoršuje průběh jakékoliv choroby, tedy i přechodové fáze hormonálních změn v ženském těle.