Koberce nestačí jen pravidelně luxovat, je to přece jen textilie, která by také měla být podrobena mokrému, nejlépe strojnímu čištění koberců Úklid na míru.
Pryč s roztoči
Viděli jste někdy snímek roztoče, jak vypadá pod mikroskopem? Tento drobný organismus se nápadně podobá klíšťatům či pavoukům, ostatně jeho podoba není náhodná, neboť jej řadíme do čeledi pavoukovců. Většina lidí se také pavoukům vyhýbá a rozhodně je nepovažuje za něco okouzlujícího. Samotný roztoč však člověku neškodí, měli bychom tedy oprášit již dávno vyvrácené mýty, že sají krev, nebo se zavrtávají pod kůži a pronikají do krevního oběhu. Nic takového, ovšem značné zdravotní problémy způsobuje jejich trus.
Tyto breberky se živí lidským biologickým odpadem – odumřelou kůží a kožním tukem, který ulpívá nejčastěji na koberci nebo bytových textiliích (matracích a čalounění) a jejich výkaly mohou způsobit i vážné alergické reakce. Jestliže se jich na podlaze vyskytuje velké množství, představují potenciální alergen zejména v průběhu luxování koberců, kdy se prach v místnosti zvíří.
Pryč se zápachem
V domácnosti, kde se pohybují kuřáci, je zápach evidentním jevem, který znepříjemňuje život. To však není jediná příčina, kdy začne být textilní podlahová krytina nepříjemně „cítit“. Syntetická i přírodní vlákna totiž velmi snadno zachytí pachovou stopu lidského potu, který se vznáší v ovzduší, a další příčinou zápachu může být chůze po koberci naboso. Budete-li několik let koberec pouze zbavovat prachu vysavačem, můžete si pak připadat, jako kdybyste neustále nosili jen jedny ponožky.
Je jako nový
Vyčištěný koberec za pomoci strojního mechanismu mění vzhled doslova k nepoznání. Pokud nemá vlákna vyšlapaná, rozedřená posouváním nábytku, či jinak poškozená, vypadá skutečně tak, jako byste jej právě zakoupili. Při pravidelném čištění alespoň jednou v průběhu roku tak nebude nutné kvůli vzhledu pořizovat nový, což by byla další zbytečná investice a zbytečně strávený čas jeho pokládkou.