Elektronické čtečky pomalu zahlcují náš trh. Kupuje si je snad každý – od studentů, právníků, asistentů, ředitelů až po náruživé čtenáře. Ocení je prostě každý, kdo nechce denně tahat těžké a objemné knihy, ale přesto do nich potřebuje každou chvilku nahlédnout. Čte je každý, kdo chce být alespoň o krůček napřed před ostatními.
Nad těmito mobilními zařízeními začali vědci bádat už někdy v roce 1996. Tenkrát však šlo o jakousi prvotní napodobeninu dnešních čteček. V té době uměly pouze zobrazit text a ilustrace, které si dovedly také stáhnout z webu nebo pevného disku, a to v libovolném formátu. Jejich technologie byla nová a velmi jednoduchá. S postupem času se tyto čtečky vyvíjely, a dnes je jich na trhu tolik, že pomalu nevíte, kterou si vybrat.
Dnešní čtečky vám nabízejí, kromě samozřejmé dostačující paměti pro velké množství e-knih, velké výdržnosti baterie a dobré čitelnosti také několik dalších funkcí, jako je bezdrátové připojení, multimediální přehrávač, vyhledávání v textu, poznámky a mnoho dalších vymožeností.
Výhody elektronických knih:
Ø Jsou malé, a tak šetří místo. V jedné čtečce můžete mít až několik tisíc e-knih.
Ø Nabízejí hned několik možností při manipulaci, jako například vybrat si velikost i druh písma, rychlé vyhledávání zadaných slov, zvýrazňovat text, ukládat si odkazy, atd.
Ø Knihy jsou rychle dostupné ke stažení, zakoupit je lze kdykoliv.
Ø Knihy mají kvalitní zpracování.
Ø U e-knih je mnohem výhodnější cena než u tištěných knížek.
Ø Jsou ekologické, protože nepotřebují žádný papír, barvy ani energii na jejich výrobu.
Ø Elektronický inkoust neunavuje a šetří oči.
Ø E-knihy nejsou nikdy vyprodány.
Vzpomínám si, že když jsme byli ještě malé děti, babičky nám před spaním četly pohádky. Tyto chvíle jsme milovali, byly totiž jakýmsi hřejivým pocitem našeho dětství. Poklidný večer, brýle na babiččině nose, šustění stránek, když otáčela v knize stránky. Dnes to jsou sice jen vzpomínky, přesto pořád hřejí. Budou i naše děti moci vzpomínat na takové krásné okamžiky, nebo si za několik let budou moci vybavit jen to, jak se jim četlo z elektronických čteček?