Houpací křeslo, pléd, nohy natažené ke krbu, v ruce dobrá kniha a na stolečku vedle sklenice dobrého alkoholu. A dýmka, nebo doutníček. Co člověku chybí ke spokojenosti? Nic.
Ona je sice pravda, že v současnosti si lidé a strkají nohy více k radiátorům než ke klasickému krbu, ale kdo má rodinný domek, jistě má i krb. Protože ten přišel zase do módy po několika letech.
A tak si to člověk vegetí hezky v teplíčku a nic mu nechybí. Tedy on si to myslí. Pohodička a dobrá nálada by ho asi přešla, kdyby si nechal udělat nějakou firmou termovizní měření.
Co že to je a k čemu to je?
Takže k první otázce. Termovizní měření se provádí termokamerou. Ta se postaví k objektu a zaznamená jakýkoli únik tepla. Termokamera je založena na tom, že teplo zabarví monitor kamery různými barvami, které se na obrazovce objeví. Teplo totiž zachytí citlivá čidla v kameře a mikro počítač to převede na barvy. Ty jsou pak vidět jako barevné fleky například na budově.
Druhá otázka je už asi zbytečná, ale přesto. Je hodně věcí nač toto měření využít. Nejčastější je pochopitelně měření úniku tepla u domku, když se nám zdá, že protopíme moc peněz a vevnitř je stále chladno. Teplo totiž uniká kdejakou škvírou, netěsností, střechou, nezateplenými neizolovanými místy, přes dveře, okna a prostě všude různě. Pokud tedy budete vědět kudy uniká teplo, můžete rázně zakročit. Provést zateplení, utěsnit škvíry a tak podobně. Největší vliv to pak bude mít na vaši peněženku. Přestanete totiž topit pánu bohu do oken, jak se říká.
Toto měření se využívá nejvíce u novostaveb, ale i u starších domů, kde je podezření na různá porušení izolací či zateplení vůbec.
Topivo něco stojí a nejsou to zrovna malé částky. Když si po měření spočítáte, kolik tepla vám uniklo, ihned uvidíte o kolik peněz jste přišli. Sami můžete napravit chybu, a tím si zajistit větší pohodu u domácího krbu.