Náš rukopis. Jedná se o něco unikátního, co nemají dva lidi stejné. Náš podpis je unikát, a proto se také po staletí využívá jako stvrzení obchodu, půjčky nebo slibu. Pokud se rozhodneme podnikat podepisování se rozhodně nevyhneme. Když si nevezmeme půjčku, pronajímáme si prostory, uzavíráme smlouvy se zaměstnanci, společníky a obchodními partnery. Dalo by se říct, že podepisování a tím přebírání zodpovědnosti bude náš denní chleba.
V době modernizace, kdy se všechno převádí do virtuální podoby ztrácí unikátní věci na hodnotě. Člověk by si řekl, že to se podpisu nemůže stát. Nelze ho převést do digitální podoby, a pokud ano, jistě by ho někdo zfalšoval.
Ovšem opak je pravdou. Pokud zasíláme nějakou dokumentaci většinou je zapotřebí opatřit ji podpisem. Poté nás čeká zdlouhavé obíhání příslušných úřadů a checkpointů, kde ověřujeme náš podpis.
Dnes je ale vše jednodušší, a to díky elektronickému podpisu.
Vyřídit si elektronický podpis ovšem není nic jednoduchého. Většinou člověk musí podstoupit stejný proces jako u ověřování běžného podpisu zde ale máme ten rozdíl, že má určitou časovou platnost.
Díky datovým schránkám ale už nemusíme nikam docházet. Stačí si pořídit speciální čtečku, kde se podepíšeme. Následně už vše probíhá elektronicky. Za minimální poplatek máme na pár let vystaráno.
Poté získáme privátní klíč, kterým se k podpisu dostaneme pouze my a unikátní kód. Jež potvrzuje neodmyslitelnou autentičnost firmy.
Elektronický podpis je cosi nového s čím se na českém trhu teprve snaží naučit pracovat. Ovšem usnadní vám to spoustu času s obíháním. Pokud potřebujete na dálku poslat potřebné dokumenty či máte dokumenty jen ve virtuální podobě.
Samozřejmě nelze tvrdit, že virtuální podpis je stoprocentně bezpečný. Existují jako všude určitá rizika. Díky složitému kódování a zpětnému dekódování společnosti poskytující tvorbu el. podpisu udělají pro vaše bezpečí maximum.